برای توریسم درمانی که گاهی از آن با عنوان توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نام برده می‌شود، تعاریف گوناگونی بیان می شود، به طوریکه سازمان جهانی گردشگری به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند: استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد که بیش از ۲۴ ساعت است به طول می‌انجامد. مقوله‌ گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است. آب‌ های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ گردشگری سلامت نیز می شود .

به گزارش تحولات،  این استان پتانسیل های فراوانی در حوزه گردشگری سلامت چه در بخش های طبیعی و چه در بخش های درمانی دارد و از سوی دیگر نزدیکی به کشورهای آسیای میانه از دیگر مزیت های موجود در این استان است اما هنوز برای اینکه این صنعت در این استان شکل گیرد راه طولانی پیش رو است.

۳۰۰کیلومتر مرز مشترک قابلیتی برای جذب گردشگران ترکمنستانی/کلینیک درمان ناباروری از قابلیت‌های مهم برای جذب توریسم درمانی

سحر محمدیان کارشناس امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در گفت و گو با تحولات با اشاره به اینکه خراسان شمالی حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد، گفت: همسایگی خراسان شمالی با ترکمنستان یکی از مهمترین مزیت هایی است که می توان برای توسعه گردشگری سلامت از آن استفاده کرد.

وی افزود: این دانشگاه برای اینکه بتواند گردشگری سلامت را در استان راه اندازی کند طرح IPD را در راه اندازی کرده و حدود شش ماهی است که با این طرح موافقت شده است.

محمدیان با تاکید بر اینکه به غیر از مرز مشترک، امکانات دیگری نیز در این استان وجود دارد که می توان در عرصه گردشگری سلامت ورود پیدا کرد، ادامه داد: وجود بیمارستان های تازه تاسیس امام حسن(ع)، آیت الله هاشمی رفسنجانی و جواد الائمه(ع) از جمله زیرساخت هایی هستند که به استانداردهای بین المللی نزدیک هستند و می توانند پذیرای گردشگران سلامت باشند.

وی اظهار کرد: وجود خدمات هتلینگ مناسب، اتاق ویژه برای بیماران، کادر مسلط به زبان انگلیسی و … از دیگر مزیت هایی است که در بیمارستان های مذکور وجود دارند و این عوامل می توانند دانشگاه را در دریافت مجوزهای لازم یاری کند.

این مسئول تصریح کرد: همچنین آشنایی برخی از پزشکان و کادر بیمارستانی به زبان ترکمنی می تواند زمینه بسیار مناسبی در جذب گردشگران از ترکمنستان باشد.

وی در پاسخ به این سوال که دانشگاه علوم پزشکی استان می تواند در زمینه چه تخصص های پزشکی، گردشگر سلامت را جذب کند؟ گفت: چشم پزشکی، جراحی عمومی و زیبایی، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و اورتوپدی از حوزه هایی هستند که این استان قابلیت و تخصص فراوانی دارد.

وی افزود: از سوی دیگر خراسان شمالی می تواند از ظرفیت مسافران و گردشگران عربی که به مشهد سفر می کنند نیز استفاده کرد و با ارائه قیمت های کمتر می توان با این شهر رقابت کرد.

کارشناس امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به کلینیک درمان ناباروری خراسان شمالی که در حال ساخت است نیز اشاره کرد و گفت: می توان از این ظرفیت نیز استفاده کرد و باید پیگیری های لازم انجام تا مجوزهای لازم دریافت شود.

زیرساختی برای توسعه گردشگری سلامت در منطقه نمونه گردشگری ابوب وجود ندارد

دکتر محمد حسین انصاری مود رئیس ستاد توسعه خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با تحولات بیان کرد: یکی از ظرفیت هایی که می توان برای ایجاد گردشگری سلامت در یک منطقه استفاده کرد، وجود مواهب طبیعی همچون گیاهان و چشمه های طبیعی است.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی چندین چشمه آب گرم طبیعی دارد که می توان در راستای توسعه گردشگری سلامت از آن استفاده کرد، گفت: اما متاسفانه این امکانات در این استان به صورت بالقوه باقی مانده است هنوز نمی توان از آن به صورت بالفعل استفاده کرد.

انصاری مود به منطقه نمونه گردشگری ایوب در بجنورد اشاره کرد و افزود: آب این چشمه می تواند در درمان بیماری های پوستی موثر باشد اما به هیچ عنوان شرایط جذب گردشگر خارجی را ندارد.

وی ادامه داد: در تدوین سند توسعه گردشگری باید به فراهم کردن زیرساخت هایی همچون نقاهتگاه، استراحت گاه و … توجه ویژه کرد اما در منطقه گردشگری ایوب هیچ زیرساختی برای گردشگر آماده نیست.

انصاری مود با طرح این سوال که آیا در حوالی مواهب طبیعی برای توسعه گردشگری سلامت هتلینگ، آثار طبیعی، نیروی انسانی مجرب داریم؟ اظهار کرد: آثار طبیعی وجود دارد اما زیرساختی همچون هتل و … در این مناطق وجود ندارد در نتیجه مجموعه تضادها تاکنون دست در دست یکدیگر داده تا در این زمینه به جایی نرسیم.

منطقه نمونه گردشگری ایوب تاکنون سرمایه گذار نداشته است

رجب زاده معاون امور عمرانی استانداری خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با تحولات، در پاسخ به این سوال که چندین سال است که موضوع سرمایه گذاری در منطقه نمونه گردشگری ایوب مطرح است و هم اکنون این به چه نتیجه ای رسیده است؟ گفت: اوقاف متولی منطقه نمونه گردشگری است و قرار بر این است تا یک طرح گردشگری با همکاری اوقاف و اداره کل میراث فرهنگی استان تهیه شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اما دستگاه های ذی ربط به دنبال جذب سرمایه گذار برای این منطقه بودند و حتی طبق گفته آن ها یک سرمایه گذار نیز جذب شده بود و آیا این اقدامات در صورتی در این منطقه انجام شده که طرح خاصی وجود نداشته است؟ اظهار کرد: شخصی که به عنوان سرمایه گذار برای این منطقه در چند سال گذشته معرفی شده بود، سرمایه گذار نبوده است.

رجب زاده افزود: فردی که به عنوان سرمایه گذار معرفی می شود اما اقدام خاصی در راستای سرمایه گذاری انجام نداده است، سرمایه گذار نیست.

وی ادامه داد: باید زیرساخت هایی همچون ساخت راه مناسب و … در این منطقه تکمیل شود تا بتوان طرح و بسته سرمایه گذاری را به سرمایه گذار برای انجام کار ارائه داده اما هنوز تمامی زیرساخت ها در این منطقه مهیا نشده است.

انتهای پیام


منبع :خبرگزاری ایسنا