‌به گزارش تحولات، ابراهیم جلیلی ۲۴ دی در همایش گرامیداشت روز پرستار با اشاره به توانمندی و تجارب پرستاران و نیاز بروز این توانمندی در جامعه، بیان کرد: پرستاران نباید تنها در کنار بالین بیماران باشند بلکه باید در جامعه این تجارب و توانمندی های خود را جهت ارتقاء سلامت به مردم  انتقال دهند. وی […]

‌به گزارش تحولات، ابراهیم جلیلی ۲۴ دی در همایش گرامیداشت روز پرستار با اشاره به توانمندی و تجارب پرستاران و نیاز بروز این توانمندی در جامعه، بیان کرد: پرستاران نباید تنها در کنار بالین بیماران باشند بلکه باید در جامعه این تجارب و توانمندی های خود را جهت ارتقاء سلامت به مردم  انتقال دهند.

وی از فعالیت ۳۰۰۰ پرستار در دانشگاه علوم پزشکی خبرداد و گفت: در استان همدان با کمبود نیرو روبه‌رو هستیم و ۳۰۰۰ پرستار موجود به اندازه ۶۰۰۰ پرستار کار می‌کنند.

جلیلی با اشاره به تنگناهای مالی موجود و خدمات با کیفیت پرستاران در استان، مطرح کرد: امیدواریم با تلاش شرایط کادر درمان و نیروهای پرستاری را به موازات پیشرفت به تعادل برسانیم‌.

رئیس سازمان پرستاری استان همدان نیز از سواد بالا و قابل تحسین پرستاران ایرانی در سطح دنیا خبر داد و گفت: کشورهای مطرح و پیشرفته‌ای مانند کانادا و استرالیا از جمله کشورهایی هستند که پرستاران ایرانی را به‌راحتی جذب و مشغول به کار می‌کنند.

در ادامه این همایش، زرینی با بیان اینکه پرستاران ایرانی در سطح خاورمیانه حرف اول را می‌زنند، اظهار کرد: از جمله نکات مثبت و خوشحال کننده پذیرش بدون مشکل پرستاران ایرانی در کشورهای پیشرفته جهان، می‌توان به تخصصی شدن رشته پرستاری در ایران اشاره کرد.

وی با اشاره به پذیرش هشت پرستار همدانی در یکی از کشورهای پیشرفته دنیا در سال‌ گذشته، بیان کرد: پرستاران با لیاقت و باسوادی که با هزینه مردم تحصیل کرده اند، اکنون درحال ترک کشور هستند که نیروی انسانی ما را با مشکل مواجه می‌کنند که این مورد ازجمله نکات منفی و ناراحت کننده خروج پرستاران باسواد ایرانی از کشور است‌.

رئیس سازمان نظام پرستاری استان همدان از وضعیت نامناسب عدالت در پرداخت حقوق پرستاران خبرداد و گفت: متاسفانه حقوق ماهیانه پرستاران غیر بالینی نسبت به پرداختی بالینی که در روز با انواع ویروس‌ها و بیماری‌ها و خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها درگیر است یکسان و مشابه پرداخت می‌شود.

زرینی با اشاره به نظم صورت گرفته در پرداختی‌های پرستاران، مطرح کرد: متاسفانه در زمان‌های گذشته حقوق پرستاران به طور نامنظم پرداخت می‌شد که اکنون این شرایط بهبود یافته است‌.

وی شغل پرستاری را یکی از مشاغل سخت دانست و عنوان کرد: اخیرا یک وحدت رویه برای پرستاران در نظر گرفته شده است که این شغل را یکی از مشاغل سخت می‌دانند و باعث می‌شود تا پرستاران از مزایای مشاغل سخت استفاده کنند.

وی ادامه داد: باتوجه به بدقولی بیمه‌ها در پرداختی‌ها اما امیدواریم دستگاه‌های مربوط با درخواست بازنشستگی ۲۰ ساله پرستاران موافقت کنند.

زرینی با اشاره به شرایط سخت کاری سوپروایزرها در بخش اعصاب بیمارستان سینا و بخش سوختگی بیمارستان بعثت، عنوان کرد: باتوجه به شرایط سخت کار در این بخش‌ها، سختی کار برای پرستاران و سوپروایزرها این بخش باید درنظرگرفته شود؛ همچنین بیمه پرستاران و پرسنل بیمارستان ولی‌عصر رزن اشتباه و مغایر با شغل‌شان ثبت شده است که انتظار می‌رود به این مسئله رسیدگی شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری از شرایط نامناسب پرستاران شرکتی خبرداد و خاطرنشان کرد: متاسفانه سختی و اضافه کاری برای این پرستاران درنظر گرفته نمی‌شود.

زرینی استان همدان را دارای رتبه نخست در مدیریت پرستاری در سطح کشور دانست و اظهار کرد: خوشبختانه سال‌گذشته استان همدان، نمره ۱۰۰ از ۱۰۰ مدیریت پرستاری را از وزارت بهداشت دریافت کرد؛ همچنین استان همدان سال گذشته موفق شد تا صلاحیت حرفه‌ای پرستاران را تایید و برای آن‌ها شناسنامه صادر کند.

وی از دریافت بیمه هوم‌کر برای نخستین بار در استان همدان خبرداد و گفت: این بیمه برای سه استان کرمان، همدان و تهران صادر شده است؛ همدان برای بیماران اهمیت زیادی قائل است، از این رو به تازگی کمک پرستاران در کنار بیماران حاضر شده‌اند.

‌انتهای پیام


منبع :خبرگزاری ایسنا