به گزارش تحولات از اراک، زنان کالبد و محور اصلی خانواده هستند و برای اینکه این کانون حفظ شود و مختل نگردد نیاز است تا بانوان سلامت و شاداب باشند و این امر با چکاب‌های پزشکی، فعالیت‌های بدنی و حفظ آرامش و بهبود شیوه زندگی محقق می‌شود. تغییر سبک زندگی، عدم تحرک و فعالیت بدنی، عوامل […]

به گزارش تحولات از اراک، زنان کالبد و محور اصلی خانواده هستند و برای اینکه این کانون حفظ شود و مختل نگردد نیاز است تا بانوان سلامت و شاداب باشند و این امر با چکاب‌های پزشکی، فعالیت‌های بدنی و حفظ آرامش و بهبود شیوه زندگی محقق می‌شود.

تغییر سبک زندگی، عدم تحرک و فعالیت بدنی، عوامل ژنتیکی و چاقی مفرط زمینه تشدید سرطان‌ها به خصوص سرطان سینه در زنان را سبب می‌شود.

سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان است

کارشناس مرکز بهداشت شهرستان اراک با اشاره به اینکه سلامت و شادابی زنان ضامن دوام خانواده است، اهمیت نقش زن در جامعه را مهم ارزیابی کرده و می‌گوید: زنان رکن اصلی خانواده هستند و در صورتی که دچار عارضه‌ای شوند اساس خانواده مختل شده و خسارت‌های فردی و اجتماعی را به بار خواهد آورد. 

راضیه رجبیان شایع‌ترین سرطان در زنان را سرطان سینه دانسته و تصریح می‌کند: بر اساس آمارهای اعلام شده بیشترین علل فوت در زنان بعد از حوادث و بلایای طبیعی و سوانح رانندگی، سرطان‌های شایعی است که دیرهنگام تشخیص داده شدند.

وی با اشاره به اینکه سرطان سینه قابل پیشگیری و درمان است از اجرای طرح غربالگری در پایگاه‌های سلامت شهر اراک خبر داده و بیان می‌کند: برای تشخیص زودهنگام سرطان‌های شایع در بانوان طرح‌های غربالگری توسط مراقبان سلامت انجام می‌شود.

رجبیان با بیان اینکه تشخیص و درمان به موقع سرطان پستان با معاینه‌های اولیه محقق می‌شود، می‌افزاید: پس از غربالگری و معاینه‌های اولیه برای تشخیص قطعی زنان به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شوند. 

کارشناس مرکز بهداشت شهرستان اراک تصریح می‌کند: افزایش آگاهی و ارتقای سواد سلامت عمومی جامعه می‌تواند مانع از رشد سرطان پستان در زنان شوند.

وی با بیان اینکه کم‌تحرکی، چاقی و عوامل ژنتیکی به تشدید بیماری سرطان منجر می‌شود، اظهار می‌کند: زنان با پیش گرفتن الگوی سالم، بهبود شیوه زندگی و انجام فعالیت‌های بدنی می‌توانند از بروز سرطان پیشگیری کنند.

 سرطان درد و علائم ندارد

فرانگ داودی پاتولوژیست با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای جهانی تعداد زنان مبتلا به سرطان سینه در سراسر جهان روبه افزایش است، می‌گوید: سرطان سینه با توجه به اینکه روبه رشد است اما با تشخیص زودهنگام قابل درمان و پیشگیری است. 

وی به دسته‌بندی بیماری‌های سینه پرداخته و بیان می‌کند: بیماری‌های خوش‌خیم سینه مانند عفونت‌ها،کیست و توده‌های خوش‌خیم با روش دارو‌ درمانی مداوا می‌شود، اما توده‌های سرطانی و بدخیم اگر به درستی و به سرعت تشخیص داده نشود ممکن است جان فرد را هم به خطر بیندازد. 

این پاتولوژیست تصریح می‌کند: تومور و توده‌های سرطانی در ابتدا سینه را درگیر می‌کند اما با تشدید بیماری و تأخیر در درمان ممکن است به بافت‌های دیگر مثل مغز، کبد و ریه سرایت کرده و آن‌ها را از کار بیندازد.

داودی عدم احساس درد در بافت‌های که دچار توده سرطانی شده‌اند را عامل اصلی تأخیر در درمان‌ها دانسته و بیان می‌کند: با توجه به اینکه اغلب توده‌های سرطانی فاقد درد است از این رو توصیه می‌شود زنان چکاب‌های پزشکی و خودآزمایی سینه را در دوره‌های منظم انجام دهند.

وی بروز نشانه‌های ظاهری از قبیل وجود توده یا سفت شدن، تغییرات پوست سینه، ترشح و بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل را زنگ خطر برای ابتلا به سرطان در زنان دانسته و می‌گوید: زنان باید این هشدار را جدی گرفته و از آنجایی که این علائم ممکن است بیماری ساده باشد در صورت مشاهده و تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنند. 

این پاتولوژیست ترس از دست دادن سینه را عامل دیر مراجعه کردن و تشدید سرطان دانسته و می‌گوید: این باور و برداشت غلط که ناشی از عدم آگاهی افراد است سبب می‌شود که فرد در معرض ابتلا به سرطان در همان ابتدای امر به پزشک مراجعه نکرده و پروسه درمان خود را با تأخیر آغاز کند.

وی می‌افزاید: در صورتی که زنان مبتلا به سرطان پستان پس از تشخیص زود هنگام پروسه درمانی خود را بلافاصله آغاز کنند، نتیجه آن بهبود قطعی خواهد بود. 

داودی با اشاره به اینکه برخی عوامل تأثیرگذار ابتلا به سرطان را در زنان افزایش می‌دهد، به شرح این عوامل مستعد پرداخته و می‌گوید: سابقه وجود سرطان سینه در بستگان درجه یک، افزایش سن،کم‌تحرکی و چاقی، سابقه تابش اشعه، مصرف چربی به مقدار زیاد و سابقه قبلی سرطان سینه از جمله عواملی است که شانس ابتلا به سرطان را در زنان افزایش می‌دهد. 

سن ابتلا به سرطان روبه کاهش است

آرش انوشیروانی فوق تخصص آنکولوژی با اشاره به اینکه سرطان سینه شایع‌ترین سرطانی در زنان است، بیان می‌کند: مبحث سرطان موضوع جدی و مورد بحث در سراسر دنیا است که با توجه به شیوع نسبتا بالایی دارد نیاز است با اطلاع‌رسانی و اقدامات پیشگیرانه از افزایش آمار مبتلایان به این بیماری کاسته شود. 

وی تصریح می‌کند: با توجه به اینکه در دسته‌های سرطانی قرار دارد اما نقطه قوت آن این است که با تشخیص زود هنگام قابل درمان و مداوا است.

متخصص خون و آنکولوژی نقش زنان در جامعه را مهم ارزیابی کرده و می‌گوید: نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می‌دهند و به عنوان ارکان اصلی خانواده باید به سلامت خود بها دهند. 

انوشیروانی با بیان اینکه دلایل ژنتیکی و عوامل محیطی بر بروز این بیماری تاثیر دارد، از کاهش سن مبتلایان خبر داده و اظهار می‌کند: تا چند سال گذشته سن غربالگری ۵۰ سال بوده، اما براساس مطالعاتی که در کشور انجام شده با کاهش سن مبتلایان روبرو شدیم از اینرو لازم است سن غربالگری تا سن ۴۰ سالگی کاهش یابد. 

وی بیان می‌کند: سرطان سینه فقط مختص خانم‌ها نیست بلکه در آقایان هم دیده می‌شود اما شیوع این بیماری در مردان پایین‌تر از بانوان است. 

متخصص خون و آنکولوژی با اشاره به عواملی که زنگ خطر سرطان سینه را ممکن است به صدا درآورد، تصریح می‌کند: تغییرات ظاهری از جمله توده قابل لمس در هر قسمت بدن و ترشحات غیرطبیعی علائم هشدار دهنده‌ای که وجود آن به معنای سرطان نیست که بخواهد  تشویش در فرد ایجاد کند اما نیاز است آن‌ها را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنند.

وی راه پیشگیری از این بیماری را غربالگری دانسته و می‌گوید: غربالگری و چکاب‌های دائمی و در دوره‌های منظم می‌تواند از بروز و یا تشدید بیماری جلوگیری کند.

متخصص خون با اشاره به تاثیر ریزفاکتورها در تشدید و بروز این بیماری تصریح می‌کند: برخی ریزفاکتورها از جمله عوامل ژنتیکی، قرص‌های جلوگیری، افزایش سن و عوامل محیطی باعث بروز سرطان سینه در زنان می‌شود. 

انوشیروانی نقش چاقی در تشدید بیماری را مهم ارزیابی کرده و ادامه می‌دهد: در حال حاضر عامل چاقی می‌تواند تشدیدگر سرطان‌ها از جمله سرطان سینه باشد و افزایش سایز دور شکم بعد از یائسگی به عنوان عوامل خطر در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه سرطان پستان با روش غربالگری تشخیص داده می‌شود، تصریح می‌کند:  تشخیص این بیماری ممکن است تا چندین سال به طول بینجامد از اینرو با غربالگی و لمس توده می‌توان آن را به سرعت تشخیص داده و احتمال درمان قطعی را بالا خواهد برد.

انوشیروانی با بیان اینکه با روش پیشگیری می‌توان تا ۴۰ درصد از سرطان‌ها را درمان کرد، بیان می‌کند: با تغییر سبک زندگی، انجام غربالگری و جدی گرفتن علائم هشداردهنده می‌توان از بروز سرطان جلوگیری کرد.

انتهای پیام/ق