دبیر رشته خوشنویسی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر توضیح داد که در این دوره از جشنواره، رویکرد رشته خوشنویسی توجه به نوآوری است ولی همچنان کیفیت در درجه اول اهمیت قرار دارد.

به گزارش تحولات ستاد اطلاع‌رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، امیراحمد فلسفی، دبیر رشته خوشنویسی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، درباره این بخش توضیح داد: امسال رشته خوشنویسی در جشنواره هنرهای تجسمی فجر درهر دو بخش کلاسیک (مثل نستعلیق، شکسته، نسخ، ثلث و…) و بخش مدرن (نقاشی‌خط) بررسی و داوری خواهد شد؛ البته به خاطر شرایط عمومی جشنواره، همه آثار راه یافته به جشنواره با هم داوری می‌شوند، یک جایزه اصلی و یک جایزه تقدیری در این بخش خواهیم داشت و در داوری فرقی بین آنها نخواهد بود.

دبیر خوشنویسی یازدهمین جشنواره تجسمی فجر همچنین گفت: رویکرد جشنواره امسال توجه هنرمندان به معاصر بودن آثار است. در مورد خوشنویسی کلاسیک هم امیدواریم هنرمندان امسال با آثار و ترکیبات بدیع شرکت کنند و فراتر از قالب‌های معمول و همیشگی، با شکل تازه‌ای از هنر کلاسیک خوشنویسی روبه‌رو باشیم. امیدواریم شاهد حضور هنرمندانی باشیم که با تکیه بر اصول و قواعد خوشنویسی، دست به پدید آوردن آثار متفاوتی بزنند.

او تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود میان کسانی که در بخش کلاسیک اثر می‌فرستند، تعداد قابل توجهی از هنرمندان باتجربه و متبحر حضور داشته باشند. ممکن است علی‌رغم اینکه فراخوان، هنرمندان را به خلاقیت در کار خود و خلق آثار بدیع دعوت کرده است، تعداد زیادی کار با این رویکرد به دبیرخانه ارسال نشود. بنابراین، در صحنه رقابت آثار کلاسیک معمول و کلاسیک نوترکیب و همین‌طور نقاشی‌خط، با هم باید سنجیده شوند و از قبل نمی‌توان پیش‌بینی کرد که کدام نوع از آثار بیشتر و بهتر ظاهر خواهند شد؛ البته معیار اصلی انتخاب، برای داوران، کیفیت اثر خواهد بود. 

وی گفت: خوشنویسی بدون شک یکی از ارکان مهم هنر ایرانی به خصوص پس از اسلام است. بنابراین بخش زیادی از آثار هنری ما در طول تاریخ، خوشنویسی است که به ویژه از پنجاه سال پیش تا به حال این هنر تولد و رشد دوباره‌ای داشته و مورد توجه و علاقه بسیاری قرار گرفته است.

وی افزود: خوشنویسی یکی از دو هنر بزرگ اسلامی است و امروز می‌بینیم هنرمندان ما در این رشته با تلاشی پنجاه ساله هم در خوشنویسی کلاسیک وهم مدرن، شهرت و مقبولیتی بین‌المللی کسب کرده اند. این هنر مخاطبان بسیاری دارد و مردم به صورت‌های گوناگونی از آن بهره‌مند می‌شوند. با این زمینه فرهنگی، هنرمندان خوشنویس بسیاری در همه جای ایران به هنرآفرینی می‌پردازند و به همین دلیل لازم بود که خوشنویسی در بخشی مستقل در جشنواره تجسمی فجر حضور داشته باشد.

وی توضیح داد: اصل آثار پس از انتخاب اولیه به دبیرخانه ارسال می‌شود و سپس تعدادی به تناسب ظرفیت نمایشگاه و کیفیت اثر به بخش نمایشگاه جشنواره راه خواهند یافت. این آثار در کتاب جشنواره چاپ خواهند شد. همچنین به همه راه یافتگان به نمایشگاه جشنواره، گواهی شرکت و کتاب جشنواره اهدا خواهد شد.  

او گفت: در هر عرصه‌ای که امکان دیده شدن به آثار هنری بدهیم، زمینه برای کشف و رشد استعدادها فراهم می‌شود. این اتفاق در جشنواره‌های متعدد خوشنویسی کشور می‌افتد ولی جشنواره تجسمی فجرامسال، به خاطر اعتباری که دارد انگیزه بیشتری به هنرمندان خوشنویس به ویژه هنرمندان جوان می‌دهد که کارشان توسط هنرمندان بزرگ دیده شود و روی دیوار جشنواره بیاید. طبیعتا اگر این جشنواره هر سال امکاناتش بیشتر باشد، زمینه مناسب‌تری برای کشف استعدادهای جوان فراهم می‌شود.

انتهای پیام