کمیساریای عالی حقوق بشر عراق از کشف ۴ هزار و ۶۵۷ جسد از زیر خرابه‌های شهر موصل واقع در مرکز نینوا پس از باز پس‌گیری این شهر از چنگ گروه تروریستی داعش خبر داد.

به گزارش تحولات، شبکه روسیا الیوم در گزارشی اعلام کرد: کمیساریای عالی حقوق بشر عراق که نهادی مستقل است در بیانیه‌ای که روز دو شنبه توسط فاضل الغراوی قرائت شد، اعلام کرد: تیم اداره دفاع مدنی در استان نینوا ۲ هزار و ۶۶۵ جسد با هویت مشخص را از زمان نابودی گروه تروریستی داعش تا ششم نوامبر از زیر خرابه‌ها بیرون کشیده‌اند.

وی در ادامه افزود: بقایای اجساد یک هزار و ۹۹۲ تن نیز که هویتشان نامشخص است از زیر آوار در شهر موصل بیرون کشیده شده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد: شمار قابل توجهی مین، بسته‌های انفجاری و تجهیزات باقی مانده جنگی نیز جمع‌آوری شده که معمولا منجر به وقوع رخدادهایی می‌شوند که آخرین آن کشته شدن یک کودک و زخمی شدن دو تن در شهر “القدیمه” است. این امر یکی از موانع عمده عدم بازگشت بسیاری از شهروندان عراقی به این مناطق است.

الغراوی همچنین اظهار داشت: ما در اسرع وقت از وزارتخانه‌های امنیتی می‌خواهیم که مناطق شهری را پاکسازی کنند و همچنین از وزارت بهداشت می‌خواهیم جهت تکمیل آزمایش “DNA” درخصوص جسدهایی که هویتشان نامشخص است، اقدامات حقوقی را انجام دهند.

نیروهای عراقی موصل دومین شهر بزرگ این کشور را در اوت ۲۰۱۷ میلادی از  چنگ گروه تروریستی داعش آزاد کردند.

شمار از غیرنظامیان که در جریان جنگ موصل کشته شده‌اند، هنوز نامشخص است و منابع مختلف اعلام کردند که تعداد آن‌ها چندین هزار تن تخمین زده می‌شود.

انتهای پیام