آمریکا اولتیماتومی ۶۰ روزه به روسیه به منظور شفاف کردن درباره آنچه داده است که نقض معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان برد خوانده و تاکید داشته که تنها مسکو می‌تواند این معاهده را نجات دهد.

به‌ گزارش ‌تحولات، ‌اخیرا مقامات کشورهای عضو ناتو تحت رهبری آلمان مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا را در نشستی در بروکسل تحت فشار قرار دادند تا آخرین فشارهای دیپلماتیک را پیش از خارج شدن رسمی آمریکا از این معاهده مربوط به سال ۱۹۸۷ که سبب بیرون نگه داشتن موشک‌ها از اروپا بوده، وارد کند. آنها نسبت به بروز یک رقابت تسلیحاتی جدید در اروپا نگران هستند.

وزرای خارجه ناتو توافق کردند که رسما روسیه را عامل “نقش اساسی” معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان برد طی یک بیانیه در پشتیبانی از آمریکا اعلام کنند. این اتفاق بعد از آن رخ داد که مایک پامپئو در مقر ائتلاف در بروکسل این مقامات را در جریان ادعای این کشور با مضمون نقض این معاهده از سوی روسیه و هدف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای خارج شدن از آن قرار داد.

استولتنبرگ تاکید کرد: به ‌این‌ ترتیب از این پس فشارهای دیپلماتیک شدید برای متقاعد کردن روسیه به منظور کنار گذاشتن آنچه پامپئو “یگان‌های متعدد موشک‌های SSC-۸” خوانده وارد می‌کند. واشنگتن نیز خود را برای خارج شدن از این معاهده در ماه فوریه و گذراندن یک دوره شش ماهه در نظر گرفته شده برای چنین خروجی طبق معاهده آماده می‌کند.

پامپئو اظهار کرد: با در نظر گرفتن این حقایق، آمریکا، روسیه را عامل نقض اساسی معاهده اعلام و الزامات ما تحت آن را به حالت تعلیق در می‌آورد و این اتفاق بعد از ۶۰ روز اجرایی خواهد شد مگر این که روسیه به تبعیت کامل و قابل بررسی از این معاهده بازگردد.

او همچنین گفت‌، از آنجا که چین، ایران و کره شمالی امضا کننده معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان برد نیستند، آمریکا با عدم دست زدن به توسعه موشک‌های میان برد خودش را در معرض ضرر و زیان قرار داده است و در همین حال به سه تلاش دیپلماتیک شکست خورده برای فراگیر کردن این معاهده اشاره کرد.

انتهای پیام