یک مقام روس با بیان اینکه فرانسه و انگلیس نتوانستند اثبات کنند که ایران قطعنامه سازمان ملل را نقض کرده است، از غرب خواست تا به جای تحریم وارد مذاکره با تهران شود.

به گزارش تحولات، فئودور استرژیژوسکی سخنگوی هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس تصریح کرد: فرانسه و انگلیس که اعضای شورای امنیت را برای بررسی آزمایش موشکی بالستیک نسبت داده شده به ایران گردهم آوردند، نتوانستند ثابت کنند که قطعنامه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل نقض شده است.

این مقام روس در پاسخ به سوالی درباره نتیجه نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت: فدراسیون روسیه هیچ اطلاعاتی دال بر اینکه ایران روز اول دسامبر یک موشک بالستیک آزمایش کرده که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده است، در دست ندارد.

سخنگوی هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: ما معتقدیم که ایران قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض نکرده است. قطعنامه‌ای که تنها حاوی یک درخواست از ایران است، نه یک ممنوعیت، برخلاف آنچه شرکای اروپایی ما از تهران می‌خواهند. قطعنامه می‌خواهد که ایران از فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای پرهیز کند.

به گزارش تحولات، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به ادعای مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا مبنی بر اینکه ایران یک موشک بالستیک میان برد آزمایش کرده که قابلیت حمل چندین کلاهک موشکی منفجره را دارد، گفت: آقای پمپئو هیچ اعتباری برای قطعنامه شورای امنیت قائل نیست و برخلاف تعهدات بین‌المللی از برجام خارج شدند اما دیگران را به خاطر اجرای برجام مجازات می‌کنند لذا از وی توقع بیشتری نیست.

وی در پیام خود نوشت: به سخره گرفتن شورای امنیت سازمان ملل، شکست در تحقق تعهدات و پاسخگو بودن آمریکا برای عدم پایبندی را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد؛ خصوصا وقتی که خود آمریکا می‌پذیرد که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از توانایی‌های بازدارنده ایران جلوگیری نمی‌کند. به جای تضعیف قطعنامه ۲۲۳۱، بهتر است که همگی در جهت پایبندی به آن حرکت کنند.

انتهای پیام